• StarTech Cisco SFP-10G-SR SFP+ Transceiver 10GBASE-SR - SFP10GSRST
Popular in this category
  • NDUK: 1 – 🚚 ✅ Docks Way, Newport Wales
  • NDUK: 2 – 🚚 ✅ Shurgard, London - UK
  • NDUK: 3 – 🚚 ✅ Vänge, Uppsala SE
Optical Transceiver - SFP10GSRST
SKU: SFP10GSRST
Condition: New
Stock status: (40+) In Stock
Guarantee: Learn More
Payment and shipping methods:
Got Questions? Click here to chat with our presales consultant and make the right purchase.
General
SFP transceiver type
Fiber optic
Maximum data transfer rate
11100 Mbit/s
Interface type
SFP+
Product colour
Silver
Mean time between failures (MTBF)
1967709 h
Brand compatibility
Cisco
Power consumption (typical)
1.2 W
Width
12 mm
Depth
60 mm
Height
10 mm
Number of products included
1 pc(s)
Package width
58 mm
Package depth
47 mm
Download Link
StarTech.com Cisco SFP-10G-SR Compatible SFP+ Transceiver Module - 10GBASE-SR. SFP transceiver type: Fiber optic, Maximum data transfer rate: 11100 Mbit/s, Interface type: SFP+. Product colour: Silver, Mean time between failures (MTBF): 1967709 h, Brand compatibility: Cisco. Power consumption (typical): 1.2 W. Width: 12 mm, Depth: 60 mm, Height: 10 mm. Number of products included: 1 pc(s), Package width: 58 mm, Package depth: 47 mm
https://www.startech.com/en-us/SFP10GSRST
User Rating
0.00 average based on 0 reviews.
Simply add the product into cart and go to checkout page and pay there with secure payment methods.
You can always ask us over email or phone to confirm the STOCK Status and Stock QTY.
General
SFP transceiver type
Fiber optic
Maximum data transfer rate
11100 Mbit/s
Interface type
SFP+
Product colour
Silver
1967709 h
Brand compatibility
Cisco
Power consumption (typical)
1.2 W
Width
12 mm
Depth
60 mm
Height
10 mm
Number of products included
1 pc(s)
Package width
58 mm
Package depth
47 mm